Fotografia ślubna • poradnik od A do Z

Aparaty cyfrowe i rozwój Internetu sprawiły, że fotografia ślubna zmieniła swoje oblicze. Co roku pojawiają się nowe osoby uwieczniające śluby. Nasza branża idzie w stronę profesjonalizacji właśnie dzięki „ciśnieniu”, które wywołują „młodzi, zdolni” naciskający na uznanych fotografów.

Przypadek vs. planowana kariera fotografa

Robi się coraz mniej miejsca dla „sobotnich wojowników” przebierających się za fotografów bo „chcą sobie dorobić do pensji„. Panny młode, które są w stanie przeznaczyć znaczny procent budżetu ślubnego na fotografa szukają profesjonalistów, a nie amatorów.

sesja pary młodej zdjęcie

Różnorodność

Podniósł się średni poziom zdjęć, więc „wybić” się jest coraz trudniej, ale mamy dla was dobrą wiadomość: wyższy poziom oznacza większą mobilizację do rozwoju.

Zasada numer 1: nie łamiemy się tylko bierzemy do pracy!

Fotografia ślubna – poradnik

Nie oczekujemy, że spędziliście na blogu Dla Fotografów 10 tysięcy godzin czytając wszystkie artykuły. Dlatego przygotowaliśmy dla was praktyczny poradnik opisujący fotografię ślubną od A do Z.

Czy jest to poradnik dla początkujących?

I tak i nie. Nie pisaliśmy go z myślą o początkujących fotografach ślubnych, ale o osobach, które już zarabiają na  fotografii ślubnej i pragną rozwinąć skrzydła.

fotografia ślubna

Naszym zdaniem każdy fotograf (zanim zacznie fotografować śluby) powinien znać odpowiedź na pytanie:

Dlaczego chcecie zająć się fotografią ślubną?

Otóż to! Co sprawia, że ze wszystkich możliwych dziedzin fotografii to właśnie zdjęcia ślubne są tym co przyciąga waszą uwagę?

Fotografia ślubna oferuje najwięcej możliwości pracy dla fotografów. Jeśli porównać ilość potencjalnych zleceń z innymi dziedzinami fotografii to branża związana ze ślubami (oraz sesje narzeczeńskie) wypada najbardziej okazale.

Najlepszy czy dobry?

Pary młode nie zawsze szukają najlepszego fotografa ślubnego – wiąże się to z różnymi budżetami jakie przeznaczają na swój ślub i wesele. Stąd ciągłe zapotrzebowanie na nowe osoby, które zrobią zdjęcia za mniejsze wynagrodzenie.

Jeśli wasza odpowiedź na pytanie: dlaczego zajmuję się fotografią ślubną brzmi:

bo to łatwe – to proponujemy byście przestali czytać ten poradnik i oddali się słodkiej chwili relaksu zapominając o szalonym pomyśle uprawiania najpiękniejszego zawodu na świecie.

fotografia ślubna zdjęcia

Dlaczego?

Czytajcie dalej, a się dowiecie.

Fotografia ślubna to jedna z najtrudniejszych dziedzin, wymagająca wszechstronności. Trzeba wiedzieć nie tylko jak fotografować ludzi, detale, architekturę, korzystać ze światła zastanego w kościele, błyskać fleszem tak by go nie było widać na zdjęciach (podczas wesela), projektować albumy, obrabiać zdjęcia, ale na dodatek sprawić by nasi klienci zapamiętali swój najważniejszy dzień w życiu, w najpiękniejszy z możliwych sposobów.

Jest to ogromna odpowiedzialność ponieważ w fotografii ślubnej (jeśli nie liczyć sesji) nie można niczego powtórzyć.

Zatem:

dlaczego warto to robić?

Przecież tu nie może chodzić tylko o pieniądze. Jeśli porówna się dochody fotografów realizujących na przykład same sesje dla firm to widać, że przy mniejszym nakładzie czasu oraz mniejszym stresie i odpowiedzialności mogą zarobić tyle samo co na fotografii ślubnej lub znacznie więcej.

Fotografia ślubna uzależnia, ponieważ daje możliwość spędzania szczęśliwych chwil z ludźmi. Szczęście rejestrowane na zdjęciach, pozostanie z tymi osobami na całe życie. To co oferują fotografowie ślubni nie jest „usługą zdjęciową“, ale pewnym doświadczeniem.

Pary oglądając swoje zdjęcia ślubne będą wracać do swoich emocji związanych z tym doświadczeniem. To, jaką atmosferę uda się wam jako fotografom wytworzyć współpracując z parą na ślubie, wpłynie na odbiór zdjęć, które wspólnie stworzycie. Czasem ta atmosfera jest ważniejsza od samych zdjęć – bo jak inaczej zinterpretować podziękowania par młodych za piękne zdjęcia, gdy dana para jeszcze tych zdjęć nie widziała?

Odpowiedzią na postawione w tym akapicie pytanie DLACZEGO – może być zatem właśnie to:

fotografia ślubna to coś więcej niż same zdjęcia. To odpowiedzialność za przyszłe wspomnienia par młodych. Naszą pracą możemy sprawić, że klienci i ich przyszłe rodziny będą przeżywać dzień ślubu znacznie głębiej. Fotografia pomaga nam odnaleźć swoją tożsamość, buduje pewność siebie i pokazuje nam skąd jesteśmy. Fotografując śluby pomagamy innym zrozumieć to doświadczenie w sposób jaki bez zdjęć byłby niemożliwy.

poradnik dla fotografów ślubnych

Poradnik dla fotografów ślubnych

Jeśli coś mielibyście zapamiętać z tego poradnika to chcielibyśmy, żeby była to odpowiednia kolejność w podejściu do fotografii ślubnej, czyli:

Najpierw dlaczego, a dopiero potem jak.

Fotografia ślubna jest zbyt poważną sprawą by nie zadawać sobie pytania: dlaczego chcę się tym zajmować?. Nasza odpowiedź może być zupełnie inna od waszej. Nie ma w tym nic złego. Ważne by się nad tym zastanowić zanim zacznie się działać jako zawodowy fotograf ślubny.

Praca fotografa ślubnego

Trudno wyobrazić sobie inny rodzaj fotografii, który wymagałby tak dużej wszechstronności jak fotografia ślubna.

Zdolność pokazania ślubu z najlepszej strony, w każdych możliwych warunkach (umiejętności techniczne) i właściwy kontakt z ludźmi w różnych sytuacjach dnia ślubu (umiejętności psychologiczne) mają potem przełożenie na cenę zdjęć (zarobki fotografa ślubnego) – dlatego umiejętności techniczne i psychologiczne są naszym zdaniem równorzędne.

Kiedy macie do czynienia z sytuacją, w której w jednym miejscu zbiera się około 100 osób to jednego możecie być pewni: nic nie jest pewne. To znaczy, że zdarzyć się może wszystko (nawet jeśli para młoda ma ułożony plan wydarzeń lub nad wszystkim czuwa koordynator ślubny) nie ma co się łudzić: trzeba być czujnym.

Praca fotografa ślubnego opiera się głównie na zasadzie najlepszego wykorzystania danej sytuacji. Co to oznacza? Wyobraźcie sobie, że w dniu ślubu pada deszcz. W takiej sytuacji nie zrobicie zdjęć, na których światło będzie wpadać w obiektyw, tworząc romantyczną atmosferę. Będziecie musieli zrobić jak najlepsze zdjęcia w sytuacji, w której nie ma dobrego światła. Dobry fotograf ślubny powinien umieć fotografować w każdych warunkach, choć szczęście do dobrej pogody byłoby oczywiście dodatkowym atutem. Napoleon Bonaparte mianował generałami swojej armii osoby, które miały szczęście. Do historii przeszło jego powiedzenie: „od dwóch dobrych generałów wolę jednego, który ma szczęście“. Być może są pary młode, które kierują się podobnym kryterium.

zdjęcia detali ślubnych

Przyciąganie klienta

Zdecydowanie najtrudniejsza część pracy fotografa. Mimo, że jest to esencja funkcjonowania każdego biznesu to w fotografii ślubnej przyciąganie odpowiednich klientów ma wielkie znaczenie. Nie tylko z powodu obrotów firmy, ale głównie dlatego, że dzięki temu nasza praca staje się o wiele przyjemniejsza. Kim jest wasz odpowiedni klient? My mamy na myśli osobę, dla której fotografia ma znaczenie. Pary młode, które decydują się na nasze zdjęcia ślubne, podejmują decyzję na podstawie tego co pokazujemy na stronie internetowej. Dlatego bardzo ważne jest właściwe dobieranie publikowanych materiałów. Pokazujcie tylko to co chcielibyście fotografować. Kiedy jest się początkującym fotografem ślubnym to selekcja publikowanego materiału na pewno nie będzie łatwa, ale jeśli staranniej wybiera się zdjęcia na stronę to wówczas trafia się na klientów z podobnym wyczuciem estetyki.

Spotkanie fotografa z parą młodą

Kiedy potencjalny klient wyrazi zainteresowanie poznaniem oferty w szczegółach wówczas to najwyższy czas by umówić się z nim spotkanie. Kiedy mieszkaliśmy w Gdyni to w przypadku wesel w Trójmieście spotykaliśmy się z parami w różnych klimatycznych kawiarniach w Gdyni, Sopocie lub w Gdańsku. Kiedy chodziło o ślub w Warszawie lub w innym mieście to takie spotkanie odbywało się przez Skype.

Obecnie mieszkamy na Mazurach, a nasi klienci to najczęściej mieszkańcy Warszawy, Trójmiasta, Poznania… Część z nich mieszka za granicą, stąd Skype stał się dla nas wirtualną kawiarnią, w której umawiamy prawie wszystkie nasze spotkania parami młodymi. Dlaczego prawie wszystkie? Ponieważ czasem zdarza się, że akurat wybieramy się do Poznania czy Warszawy na zlecenie i wtedy możemy spotkać się z naszą przyszłą parą młodą na żywo.

Zależy nam by nasi klienci czuli, że zależy nam na poznaniu ich i dowiedzeniu się czegoś więcej o planowanym przez nich ślubie i weselu, a nie tylko na podpisaniu kolejnej umowy.

Na początku każdego spotkania pytamy o szczegóły związane z nimi i ich ślubem. Chcemy by poczuli się komfortowo w naszym towarzystwie. W końcu fotografowie w dniu ślubu stanowią część „rodziny“ pary młodej. Poza tym, znając szczegóły będziecie mogli doradzić swoim klientom w kwestii godzinowego rozkładu dnia, tak by wszystkie ważne momenty znalazły się na fotografiach.

Dopiero potem, w dalszej części naszego spotkania, opowiadamy o tym jak wygląda nasza praca. Informujemy naszych rozmówców o ilości godzin fotografowania w dniu ślubu, o terminach otrzymania zdjęć, albumów ślubnych, etc. Pełną ofertę w postaci pliku PDF wysyłamy naszym klientom jeszcze przed spotkaniem, dlatego jeśli para młoda ma jakieś pytania to odpowiadamy na nie w trakcie naszej rozmowy. Podczas spotkania nie naciskamy na temat podpisania umowy, większość par odsyła nam umowę w ciągu tygodnia lub dwóch po spotkaniu.

spotkanie z parą młodą

Przed ślubem

Dzień przed fotografowaniem ślubu zajmujemy się tylko sprawami technicznymi. Trzeba naładować akumulatory aparatów, lamp, wyczyścić obiektywy, sprawdzić matryce aparatów, sformatować karty pamięci, wydrukować plan ślubu przysłany przez parę młodą. Ostatni punkt jest szalenie ważny ponieważ znajomość rozkładu dnia bardzo ułatwia pracę. Dzięki temu wiadomo czego można się spodziewać w danym momencie dnia. Warto zaplanować sobie wszystko w szczegółach – także wyjazd z domu by dotrzeć wszędzie bez opóźnienia.

Fotografowanie ślubu

Rozmawianie z ludźmi podczas zlecenia weselnego jest równie ważne jak samo fotografowanie. Dla waszej marki dobre zdjęcia i przyjazna osobowość to coś co musi być magnesem, który przyciąga klientów. Nie chodzi o udawanie kogoś kim się nie jest – w ten sposób nie zjednacie sobie nikogo, ale jeśli będziecie zachowywać się naturalnie to nawiązanie przyjaznych relacji z fotografowaną grupą osób nie będzie trudnym wyzwaniem. Czasem wystarczy uśmiech by ludzie poczuli sympatię do nieznajomej osoby – fotografa.

Lubimy proste rozwiązania, dlatego fotografujemy zawsze w trybie manualnym. Nawet w sytuacji gdy para młoda wychodzi z ciemnego kościoła na zewnątrz. Akurat w tym momencie jeden fotograf czeka przed wyjściem świątyni, a drugi fotografuje w środku. Jeśli jesteście jedynym fotografem na ślubie to można na chwilę użyć preselekcji przysłony, ale nie polecalibyśmy wam używanie jakichkolwiek programów na aparacie przez dłuższy czas. Z naszego doświadczenia wynika, że proces obróbki wydłuża się w znacznym stopniu – jeśli fotografuje się w trybie półautomatycznym. Każde zdjęcie jest wówczas naświetlone nieco inaczej. W przypadku trybu manualnego drobne błędy w ekspozycji czy balansie bieli można sobie w łatwy sposób zsynchronizować w programie Lightroom.

obróbka zdjęć lightroom

Każdy fotograf ma swój zestaw kart pamięci. Zapisane karty układamy frontem do dołu. W ten sposób wiemy, które karty są już zapisane, a które jeszcze mamy dostępne.

przechowywanie kart pamięci

Najważniejszą rzeczą, którą trzeba kontrolować jest stan zapisu karty. Jeśli zostało wam na przykład 20-30 zdjęć do końca, a za chwilę ma się zacząć ceremonia zaślubin wraz z wymianą obrączek to jak najszybciej zmieńcie kartę. Chyba żaden fotograf ślubny nie chciałby żeby karta skończyła mu się w takim momencie! Byłby to dramat.

Na ślub bierzemy ze sobą zapasowe akumulatory do aparatów i lamp. Na wszelki wypadek mamy też ze sobą torbę, w której trzymamy ładowarki do wszystkich typów używanych przez nas akumulatorów oraz oczywiście ładowarkę do telefonu. Podczas wesela zgrywamy zdjęcia na laptop by w ten sposób ograniczyć ryzyko utraty jakichkolwiek zdjęć. Wracając z wesela mamy dzięki temu zdjęcia już w dwóch kopiach.

Dobrze jest mieć osobny czytnik kart do biura a osobny na podróże. Ten, który będziecie używać do zgrywania zdjęć ślubnych na docelowy dysk nie powinien opuszczać biura. Każdy transport to ryzyko uszkodzenia a zgrywanie zdjęć przez czytnik jest jednym z kluczowych momentów w pracy fotografa ślubnego. My używamy czytników SanDisk All-in-One ImageMate USB 3.0. Do tej pory sprawowały się nam bez zastrzeżeń (zarówno podczas wesela jak i w biurze). Szybkość kopiowania zdjęć z karty na dysk ma duże znaczenie (szczególnie podczas wesela) więc czytnik, o którym piszemy idealnie wpasował się w nasze potrzeby. Zresztą używamy też kart pamięci tej samej firmy. Preferujemy karty pamięci o pojemności  8 GB i 16 GB. Nie używamy większych pojemności ponieważ w razie awarii moglibyśmy stracić cały materiał, nigdy nam się nie zdarzyła żadna awaria karty, ale mamy pewnego rodzaju obsesję na tym właśnie punkcie.

W dniu ślubu ważny jest też podział obowiązków. Jeśli fotografujecie w parze tak jak my to na pewno jedno z was będzie pełniło obowiązki pierwszego fotografa, czyli kogoś kto odpowiada za opowiedzenie głównego wątku historii ślubnej. Drugi fotograf ma w tym czasie więcej „wolności“ w fotografowaniu – co niekoniecznie znaczy, że ciąży na nim mniejsza odpowiedzialność. O, nie!

Wszelkiego typu ujęcia, na których widać jak ślub czy inne ważne momenty dnia przeżywają najbliźsi pary młodej są w cenie. Wasi klienci będą nimi zachwyceni – sami na pewno nie zdążą nawet zauważyć wielu z takich momentów. Dlatego zadanie jakie stoi przed drugim fotografem wymaga wielkiego skupienia i obserwowania wszystkiego co dzieje się dookoła i nieco poza głównym wątkiem. Jak możecie się domyślić – tych rzeczy jest dużo, zresztą ich liczba jest proporcjonalna do ilości gości zaproszonych przez parę młodą.

zdjęcia gości na weselu

Zdjęcia, które trzeba mieć

Fotografia ślubna to nie tylko wolność interpretacji zdarzeń dnia ślubu i autorska wizja sesji zdjęciowej. Klienci wynajmują fotografa również dlatego, że zależy im na uchwyceniu kluczowych momentów dnia. Do takich chwil należy oczywiście wymiana obrączek czy pierwszy taniec. W przypadku takich zdjęć nie trzeba za każdym razem wymyślać koła na nowo, wystarczy posiłkować się pewnym schematem działania.

zdjęcie obrączek

Różne nowości w komponowaniu zdjęć zostawcie sobie na inny czas. Możecie „pobawić się“ w oryginalne ujęcia (których nigdy nie próbowaliście) na przykład przy detalach, ale nie przy składaniu przysięgi. Ok, wracając do zdjęć, które trzeba mieć w zestawie oddawanym klientom po ślubie:

Detale:

 • fotografie obrączek, papeterii ślubnej (zaproszenia, kartki Save The Date), zdjęcia sukni ślubnej, biżuterii panny młodej, butów, muchy / krawata, spinek do mankietów koszuli, etc. Ogólnie wszystko co w jakiś sposób łączy się z danym ślubem. Takie ujęcia przydają się bardzo często przy projektowaniu albumu, choć trzeba je mieć też ze względu na pewną prawidłowość wyłożoną nam kiedyś przez pewnego fotografa ślubnego.

Wszystko na co klient wykłada pieniądze (w dniu ślubu), niezależnie czy będzie to wynajęty samochód czy fontanna z czekoladą, powinno zostać uwiecznione na zdjęciach.

Dlaczego?

Zwyczajnie, kiedy ktoś inwestuje w daną rzecz to nigdy nie czyni tego bez powodu. Fotograf nie musi go rozumieć, jest od tego by zarejestrować możliwie każdy, nawet drobny, detal.

Zaraz zapytacie: hej, czy to oznacza, że mamy fotografować na weselu każdą serwetkę czy oliwkę nabitą na wykałaczkę?

Bez przesady, w niektórych przypadkach wystarczy ogólny rzut na dany temat. Przykładowo: zdjęcie „słodkiego stołu“ na weselu nie musi oznaczać, że spędzicie nad nim 20 minut pracy. Wystarczy rzut ogólny i dwa, trzy zbliżenia na najbardziej charakterystyczne części tego stołu. Najlepiej pomyśleć sobie w następujący sposób: co będzie fajnie wyglądało na blogu lub w albumie? Wtedy zdjęcia same się „znajdą“.

zdjęcia spinek do mankietów

 • Przygotowania

Zaczynamy fotografowanie przygotowań od końcówki makijażu panny młodej. Zależy nam na zdjęciach ostatnich poprawek, gdy nasza modelka jest „już prawie“ gotowa. Inne zdjęcia (robione wcześniej jak na przykład podczas czesania, nigdy nie wchodziły do albumu). Ubieranie sukni ślubnej czy zdjęcia pana młodego wiążącego krawat opierają się na tej samej zasadzie. Fotografujemy dopiero gdy dana osoba jest „już prawie“ gotowa i trwa zawiązywanie sukni (zapinanie ostatnich guzików) lub zakładanie marynarki, wiązanie krawata / zakładanie muchy.

zdjęcia z przygotowań do ślubu

 • Reakcja pary młodej na siebie w strojach ślubnych

Roboczo nazywamy go z angielska „First Look“. Nie ma niestety zgrabnej polskiej nazwy tego momentu. Gdy para młoda jest już ubrana w stroje ślubne i gotowa do wyjścia na ceremonię, wówczas czas na małe trzęsienie ziemi. Wybieramy miejsce z fajnym „światłem“ (jeśli pada to organizujemy ten moment we wnętrzu). Uważamy, że miejsce jest drugorzędne, ważniejsze od niego jest zaakcentowanie tej chwili, by para młoda czuła, że to wyjątkowy moment. Fotograf ślubny odpowiada za reżyserię atmosfery, natomiast to co się dzieje gdy para młoda widzi się w swoich strojach ślubnych po raz pierwszy – jest tą magią, która pozytywnie nastraja naszych bohaterów i sprawia, że stres związany z oczekiwaną ceremonią uchodzi siną w dal.

first look zdjęcie

 • Kościół – fotograf przed ołtarzem

Kluczowy dla dnia ślubu jest oczywiście przebieg ceremonii zaślubin. To czy „akcja“ dzieje się w kościele czy w USC ma dla fotografa znaczenie o tyle, że wydarzenia dzieją się szybciej lub wolniej. Ważne by uchwycić wejście pary młodej (ewentualnie różne wariacje wejścia – panna młoda z tatą, z narzeczonym itd.), przysięgę małżeńską, wymianę obrączek, pierwszy pocałunek (w Polsce rzadkość, ale zdarza się), wyjście z kościoła / USC. Przy okazji ważna uwaga: jeśli fotografujecie w kościele to polecamy wam byście nie chodzili w trakcie celebrowania mszy, starajcie się być „niewidoczni“. Praca fotografa polega na zarejestrowaniu najważniejszych momentów a nie całej mszy.

fotografowanie w kościele

 • Wesele

Wesele obfituje w wiele okazji do zdjęć, fotografie tańczących gości, rozmowy i inne sytuacje dziejące się podczas przyjęcia zasługują na uwagę. Jedną z nich jest pierwszy taniec. Pary młode często stresują się tym momentem, dlatego przed pierwszym tańcem zawsze staramy się dodać im otuchy. Gdy para jest „wyluzowana“ to lepiej wychodzi na zdjęciach. Do zdjęć „must have“ na pewno można zaliczyć krojenie tortu czy oczepiny (rzut muszką i welonem, często fotografowie ślubni mylnie traktują „zabawy weselne“ następujące po rzucie jako część oczepin).

zdjęcia z wesela i oczepin

 • Krótka sesja pary młodej

Sesja w dniu ślubu trwa zwykle około 30 minut. Jeśli para młoda nie znajdzie aż tyle wolnego czasu to zawsze taką sesję można podzielić na dwie części. Po 15 minuta każda. Miejsce krótkiego pleneru zależy od okoliczności w jakich się znajdujecie. Może to być park oblegający dworek, w którym odbywa się wesele, choć w równym stopniu dobrą scenerią będzie las czy łąka, które znajdują się po drodze z kościoła na miejsce wesela. To, kiedy zrobić sesję, zależy w głównym stopniu od tego jak zaplanowany jest dzień wesela. Warto zawsze konsultować plan dnia z parą młodą na kilka tygodni przed ślubem. Zasugerować swoje uwagi jeśli coś wydaje się wam nierealne. To fotograf wie co się sprawdzi a co nie, biorąc pod uwagę swoje możliwości a także dostępne światło itp. Dlatego radzimy wam żebyście aktywnie włączali się w fotografowane historie ślubne. Naszym zdaniem sesja przed ceremonią sprawdza się bardzo dobrze, gdy ceremonia zaplanowana jest na późniejszą godzinę. Wszystko też zależy od tego w jakim miesiącu odbywa się dany ślub (różna pora zachodu słońca).

sesja w dniu ślubu zdjęcie

 • Zdjęcia pozowane

Wielu fotografów ślubnych złapie się w tym momencie za głowę. Najgorsza część tej pracy. A wcale, że nie! Zdjęcia grupowe mogą być przyjemne. Wystarczy podejść do nich z dobrym nastawieniem oraz właściwym podejściem organizacyjnym. Podczas spotkania na Skype możecie zasugerować parze młodej by ta przygotowała listę najbliższych osób, z którymi chcą mieć zdjęcie „do ramki”. Z reguły wśród osób, z którymi para młoda chce mieć zdjęcie są: rodzice, dziadkowie, świadkowie, brat z dziewczyną, siostra z narzeczonym itd. Ważne by na przykład koordynację tego momentu powierzyć świadkowi, który ma listę od pary młodej i po kolei zaprasza dane osoby do zdjęcia. Takie podejście ogranicza chaos, który zwykle towarzyszy zdjęciom grupowym. Fotograf może zająć się ustawianiem grupy do fotografii i dzięki temu ten etap pracy w dniu ślubu przebiega bez zakłóceń.

fotografia ślubna zdjęcie grupowe

Po ślubie

Zaczynamy od zgrania wszystkich plików na dysk zewnętrzny. Fotografowie często zapominają o systemie prawidłowego nazywania katalogów ze zdjęciami weselnymi. My przyjęliśmy technikę najprostszą z możliwych. Każdy katalog nazywamy w następujący sposób: „data imię i imię“, przykładowo: „2015.05.31 Dorota i Kuba“.

archiwizacja zdjęć ślubnych

Dzięki temu wiemy w jakim folderze szukać danych zdjęć. Ważne, by nazwa katalogu zawierała pełną datę tj. rok, miesiąc i dzień zlecenia. Inaczej w przypadku większej ilości zleceń można pogubić się w katalogach. Poza tym, jeśli foldery zawierają datę to Lightroom poukłada je sobie według prawidłowej kolejności, co utrudni pomyłkę w kolejności obróbki gotowych materiałów.

Jak zabezpieczyć zdjęcia w trakcie obróbki i po oddaniu zlecenia?

Kopia zapasowa: po załadowaniu oryginalnych plików RAW do Lighrooma, robimy też jedną kopię w postaci pomniejszonych zdjęć JPG (dłuższy bok 3000 px). Takie zdjęcia (całość materiału bez obróbki) zapisujemy na osobnym dysku zewnętrznym i trzymamy jako kopię awaryjną na wypadek, gdyby coś stało się z oryginalnymi plikami. Po obróbce i zapisaniu gotowej wersji na dysku, na którym mamy archiwum (materiałów, które otrzymują nasze pary młode) kopia zapasowa w postaci pomniejszonych plików bez obróbki nie jest już nam potrzebna.

Oryginalne pliki trzymamy około roku na jednym z naszych dysków. Używamy 4 dysków zewnętrznych (pojemność od 1 TB do 2 TB). Bezterminowo zatrzymujemy u siebie tylko obrobione pliki. W umowie przewidujemy archiwizację oryginalnych plików przez 6 miesięcy i zalecamy parom młodym by otrzymane od nas zdjęcia skopiowały sobie z nośnika pamięci na inne urządzenia.

Ilość zdjęć

W dniu ślubu powstaje około 3000 – 4000 zdjęć (2 fotografów). Zdjęcia trafiają następnie do Lightrooma. Wybierając, najlepsze z nich, zaznaczamy flagą. Następnie fotografie, które będziemy publikować na blogu zaznaczamy symbolem 5 gwiazdek. Gdy mamy już wybrane zdjęcia to czas na najbardziej pracochłonny etap naszej pracy, czyli obróbkę.

Staramy się by nasze zdjęcia były dobre już w aparacie, więc nasza obróbka w Lightroomie obejmuje kilka elementów, które były dawniej dostępne w ciemni tak jak kontrast, ekspozycja czy wciąganie szczegółów w cieniach, etc.

Galerię z obrobionymi zdjęciami nasi klienci widzą dwa tygodnie po ślubie. Zdajemy sobie sprawę z tego, że dłuższe czekanie na zdjęcia nie wywoła takiego efektu jak ten, gdy emocje związane ze ślubem są ciągle żywe.

sesja pary młodej w dniu ślubu

Projektowanie albumu ślubnego

Naszym zdaniem zdjęcia do albumu powinien wybierać fotograf. Dlaczego? Ponieważ fotografuje z myślą o historii (opowiedzianej jako całość). Już w trakcie robienia zdjęć fotografowie mają w głowie plan związany z ujęciami, które będą niezbędne dla opowiedzenia danej historii. Ma to w późniejszym czasie przełożenie na wybierane przez fotografa zdjęcia, z których powinien składać się album.

Jest jednak jedno „ale“. Zdajemy sobie sprawę, że będzie to pierwszy album nowej rodziny, dlatego proponujemy naszym parom by wybrały kilka zdjęć z galerii online, które ich zdaniem powinny znaleźć się w albumie ślubnym. Kilka ujęć i tak nie zepsuje koncepcji opowiadanej historii, a w ten sposób para młoda ma świadomość aktywnego uczestniczenia w projektowaniu albumu, który dzięki temu bardziej im się podoba.

Oddanie gotowego produktu

Łączny czas przygotowania zdjęć, albumu i multimediów ślubnych do wysyłki zajmuje około 5 tygodni od dnia wesela. W tym: wybór zdjęć i obróbka (2 tygodnie), zaprojektowanie i zamówienie albumu (2 tygodnie), wydruk albumu (1 tydzień). Ze względu na to, że nasi klienci mieszkają w różnych miejscach Polski lub Europy to paczkę wysyłamy im pocztą. Wiemy, że część fotografów ślubnych przekazuje albumy i zdjęcia na nośniku pamięci podczas spotkania, na które umawiają się gdy całość jest już gotowa. Takie rozwiązanie nie sprawdza się ze względu na odległość w naszym przypadku, choć kilka razy zdarzyło nam się oddać albumy osobiście – dzięki temu, że byliśmy przejazdem w danym mieście.

zdjęcia ślubne

Ceny zdjęć ślubnych

Cennik w fotografii ślubnej to temat, który zawsze wywołuje wielkie emocje. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że jest to problem numer 1 dla wielu fotografów ślubnych. Musimy przyznać się, że w toku rozwoju naszej firmy wypróbowaliśmy wiele różnych modeli przedstawiania naszej oferty i działaliśmy w różnych strefach cenowych zanim dotarliśmy do pułapu na jakim operujemy w tej chwili. Pierwszą radą jakiej możemy wam udzielić w tym miejscu jest: nie bójcie się podnosić cen za zdjęcia.

Cena fotografii ślubnych nie powinna być wynikiem fantazji fotografa, ale czystą kalkulacją biznesową. Zacznijcie od wyliczenia własnych kosztów: dojazd na wesele, koszt wydruku albumów, amortyzacji sprzętu, kosztu prowadzenia firmy, podatków itp. Zawód fotografa ślubnego to wielka przygoda i przywilej, ale to także praca. Z niej macie zamiar finansować nie tylko zakup nowych aparatów i obiektywów, ale także rachunki za prąd, jedzenie, edukację waszych dzieci i inne sprawy związane z waszym życiem prywatnym. To wszystko musi składać się na cenę waszych usług.

Wielu fotografów, którzy uwieczniają śluby na zasadzie dodatkowego zajęcia, podnosi argument, że mogą to robić taniej dlatego, że mają inną pracę i z niej się finansują. Super, na pewno jest to dobry pomysł na początek. Jeśli jednak od poniedziałku do piątku spędzacie czas w „normalnej pracy“, a weekendy poświęcacie na fotografię ślubną to pomyślcie, że czas oferowany parom młodym jest podwójnie cenny. Poświęcacie go na zdjęcia kosztem swojego życia rodzinnego. Jeśli macie dzieci to pewnie wiecie co mamy na myśli.

cena fotografii ślubnej

Oferta

Przy okazji cen pisaliśmy już o tym, że wypróbowaliśmy kilka różnych modeli związanych z kształtem oferty zdjęciowej. Nie każda z nich zdała egzamin, choć niektóre spisywały się lepiej od innych na poszczególnych „półkach cenowych“. Nie ma zatem idealnego rozwiązania, gdy idzie o budowę oferty w fotografii ślubnej. Dla każdego z was inna struktura cennika może okazać się najlepsza. Jedyne co chcielibyśmy wam radzić to byście ograniczyli ilość różnych opcji, które klient ma do wyboru.

Dlaczego?

Para młoda ma przed ślubem „milion“ decyzji do podjęcia, dlatego jeśli fotograf komplikuje sprawę przedstawiając jej kilka różnych pakietów różniących się jedynie „detalami“, których dana para nie będzie w stanie zrozumieć to wówczas możecie być pewni, że tacy klienci zdecydują się na fotografa, który opisuje wszystko w prosty sposób. Jeśli chcecie oferować różne rodzaje okładek lub różną wielkość/grubość albumów to radzilibyśmy prezentować tę opcję jako coś co jest dostępne do każdego z oferowanych pakietów, a nie jako coś co będzie jedną z kilkunastu małych różnic dla poszczególnych pakietów.

sesja ślubna

Umowa fotografa z parą młodą

UWAGA!

Dobra umowa to podstawa. Radzimy wam żebyście przy jej konstruowaniu skorzystali z pomocy dobrego prawnika. Tylko w ten sposób będziecie dysponować dokumentem, który w równym stopniu będzie zabezpieczał was jako twórców i waszych klientów. Mamy nadzieję, że nie przyszło wam do głowy fotografowanie czyjegoś ślubu bez umowy? Nie? No, to dobrze.

Pamiętajcie by w umowie zawrzeć takie rzeczy jak: terminy płatności zaliczki / zadatku oraz pozostałej kwoty. W naszej firmie płatność drugiej raty przewidujemy do dnia wesela włącznie. Jest to o tyle wygodne, że fotografując ślub macie już rozliczone wszelkie transakcje z parą młodą i możecie skupić się tylko na robieniu zdjęć. Spotkaliśmy fotografów, którzy rozliczali się z klientami dopiero po oddaniu materiału, ale naszym zdaniem nie jest to dobre rozwiązanie. W firmie najważniejszy jest sprawny przepływ gotówki. Pary młode wyjeżdżają na urlop po weselu, więc każdy kto chce rozliczyć się z klientami po ślubie musi liczyć się z opóźnieniami związanymi właśnie z wyjazdem na urlop i brakiem dostępu pary młodej do komputera.

Co jeszcze warto zawrzeć w umowie na fotografię ślubną? Może to zabrzmi banalnie, ale powinniście w pierwszym punkcie jasno sprecyzować co właściwie wchodzi w skład waszej usługi. Czyli: ilość godzin fotografowania, sesja ślubna (w dniu ślubu czy w innym dniu), albumy (ile stron/rozkładówek, przybliżona ilość zdjęć w środku), przybliżona ilość zdjęć z dnia ślubu, ile czasu zajmie wam oddanie gotowego materiału…

Wzory umów, które znajdziecie w Internecie bardzo często zawierają zapisy, które nie są zgodne z prawem konsumenta, co może odstraszać klientów przed skorzystaniem z waszych usług.

umowa z parą młodą

Sprzęt

Temat rzeka… My do kwestii sprzętu podchodzimy dość spokojnie. Uważamy, że to fotograf robi zdjęcia, a nie aparat. Dlatego jeśli marzycie o karierze fotografa ślubnego a dysponujcie tylko jednym obiektywem, na przykład 50 mm f/1.8 lub 50 f/1.4, dobrym korpusem i mocną lampą błyskową to mamy dla was dobrą wiadomość. To da się zrobić. Tyle, że w odróżnieniu od fotografów, którzy dysponują większym asortymentem obiektywów, będziecie musieli się bardziej „gimnastykować“ by uzyskać różnorodne zdjęcia podczas ślubu. Jedno jest pewne. Jasny obiektyw 50 mm to podstawa. Bez niego nie ma co ryzykować fotografowania ślubu w jakimkolwiek kościele. Lampa błyskowa nie jest mile widziana przez księży dlatego od razu wyczulamy was na tę kwestię.

Obecnie oboje używamy aparatów Canon 5D mk II, z obiektywami 50 mm L f/1.2, 85 L mm f/1.2, 45 mm TS f/2.8, 200 mm L f/2.8, 100 mm L f/2.8, 35 mm f/2.0, 50 mm f/1.4. Fotografując wesela wspomagamy się dodatkowo lampami Metz 58 AF–1, Metz 50 AF–1, Metz 48 AF–1. Ten zestaw sprawdza się doskonale w naszym przypadku, ale to od was zależy z jakim sprzętem będziecie czuli się najlepiej. Czy będzie to Canon, Nikon, Leica, Sony to już kwestia waszych osobistych preferencji. W naszym zestawie jest tylko jeden zoom i używamy go sporadycznie. Lubimy fotografować obiektywami stałoogniskowymi. Nie nosimy aparatów na paskach, używamy małego paska na rękę Canon E2. Lubimy mieć aparat zawsze w pogotowiu.

sprzęt fotografa ślubnego

Opinie

Kontakt z parą młodą jest dla fotografa ślubnego istotny nie tylko przed podpisaniem umowy, czy podczas samego zlecenia. Po oddaniu albumów warto jeszcze raz skontaktować się parą młodą by dowiedzieć się co klienci myślą o nas (fotografach), naszych zdjęciach, odbiorze całej współpracy z nami podczas ślubu, przed i po nim.  Pozytywne opinie należy kolekcjonować – to prawda, my natomiast chcielibyśmy na sam koniec uczulić was na jedną rzecz. Doceńcie też negatywne / neutralne opinie. To właśnie dzięki nim można w łatwy sposób znaleźć swoje słabsze  punkty, tak by na przyszłość wasza usługa była jeszcze lepsza. Nikt nie jest dobrym sędzią we własnej sprawie – tak rozumowali starożytni Rzymianie. Dlatego najlepiej, gdy opinię wystawia klient, a nie przekonany o swojej perfekcyjności fotograf. Paradoksalnie to właśnie nieprzychylne opinie pchają firmy fotograficzne do rozwoju, pod jednym warunkiem – ma się rozumieć. Otóż, gdy przyjmuje się je z pokorą i wyciąga właściwe wnioski.

Podsumowanie

Dziękujemy, że przeczytaliście wszystkie porady i dotarliście aż do tego momentu. Zdecydowaliśmy się napisać ten poradnik bo żadna książka o fotografii ślubnej niestety nie zawiera całości wiedzy na ten temat i wpisy w Internecie to jedyna okazja by promować pewne rzeczy wśród fotografów. Mamy nadzieję, że natłok informacji nie odstrasza was od branży ślubnej. To piękny zawód, który jest równocześnie wspaniałą pasją. Odpowiednie podejście do opowiadanych historii pozwoli wam czerpać satysfakcję z wykonywanej pracy, wpłynie na opinie klientów a także będzie mieć decydujący wpływ na sukces. Mamy nadzieję, że należycie do tej kategorii osób, którym ryzyko podążania za pasją nie jest straszne i dopisuje wam szczęście.

zdjęcie z druhnami

Forum fotografii ślubnej

Jeśli jest coś o czym zapomnieliśmy wspomnieć w naszym tekście to koniecznie dajcie znać w komentarzach poniżej. Liczymy, że uruchomicie się na tym mini forum fotografii ślubnej. Jeśli macie do nas jakiekolwiek pytania, jesteśmy do dyspozycji na indywidualnych konsultacjach. Do każdego problemu, który nam przedstawicie przed konsultacjami podchodzimy indywidualnie. Do usłyszenia!

Aga : 08:54 Lipiec 28, 2015 Odpowiedz
Dotarłam do końca ;) A na poważnie - "odpowiedzialność za przyszłe wspomnienia" - to jest kluczowe słowo w tym zawodzie. Coś, co powinno zmusić każdego fotografa (i pro i amatora) do zastanowienia się nad sensem tego co robi. Bo jak ktoś fotografuje śluby tylko dla pieniędzy, to szybko się sparzy. Tekst jest bardzo dobry - pokazujecie jak pracujecie i można się do tego w jakiś sposób odnieść. Chociaż to i tak kwintesencja, bo cała ta branża jest jednym wielkim żyjącym organizmem, w którym trzeba być ciągle na bieżąco i nie można spocząć na laurach :) Dzięki raz jeszcze za posta i pozdrawiam :)
  Jacek Siwko : 10:06 Lipiec 28, 2015 Odpowiedz
  @Aga Cieszy nas, że komuś udało się dotrwać do końca :) Tekst jest dosyć długi, ale nie mogło być inaczej. Fotografia ślubna to dość skomplikowany temat. Całkowita zgoda z tym co napisałaś. Praca jako fotograf ślubny polega na ciągłym doskonaleniu umiejętności i jak ktoś sobie odpuści to już w krótkim czasie zostanie daleko w tyle za resztą fotografów. To prawda, że trzeba się orientować w tym co się dzieje w branży, ale naszym zdaniem też warto iść nieco pod prąd niektórym tendencjom. To, że branża nieustannie się zmienia pewnie wpłynie na to, że będziemy nasz artykuł (o fotografii ślubnej od A do Z) aktualizować co jakiś czas, by był zawsze na czasie.
MMFotografia : 09:08 Lipiec 28, 2015 Odpowiedz
Dzięki za taką pigułkę wiedzy.
  Jacek Siwko : 09:59 Lipiec 28, 2015 Odpowiedz
  @MMFotografia Proszę bardzo. :)
White Jasmine : 09:25 Lipiec 30, 2015 Odpowiedz
<3
Jacek Siwko : 09:38 Lipiec 30, 2015 Odpowiedz
White Jasmine ja odkąd Was odkryłam - mam o Was takie zdanie -> <3 /Kasia.
Fotograf Rzeszów : 08:48 Wrzesień 17, 2015 Odpowiedz
Dobrze się czyta Wasz tekst, jest lekki i bogaty w przydatne informacje dla każdego fotografa :) Będę zaglądał Pozdrawiam.
  Jacek Siwko : 21:40 Wrzesień 17, 2015 Odpowiedz
  @Fotograf Rzeszów Dziękujemy serdecznie, tekst o fotografii ślubnej jest dość długi, baliśmy się, że nawet za długi. Dlatego cieszy nas Twoja opinia o tym, że się dobrze czyta. Jest jeszcze kilka spraw, o których warto napisać, więc tekst napewno będzie jeszcze aktualizowany.
Magdalena Błaszczyk : 06:20 Październik 3, 2015 Odpowiedz
Ja też przeczytałam całość i napewno sporo podłapię :) zwłaszcza sposób zorganizowana zdjęć grupowych... Pozdrawiam!
  Jacek Siwko : 12:58 Październik 3, 2015 Odpowiedz
  @Magda: Super, cieszę się. W zasadzie przy zdjęciach grupowych najgorzej gdy przyjdzie robić takie zdjęcia w sali, w której tańczą goście lub gdzie znajdują się stoły weselne. Wówczas nawet jeśli mamy kogoś kto koordynuje kolejność zdjęć (najpierw rodzice, dziadkowie, świadkowie itd.) to niemal na 100 % po chwili wszyscy goście weselni ruszą z miejsc bo każdy koniecznie teraz też chce mieć zdjęcie z parą młodą. Dlatego najlepsze na zdjęcia formalne są miejsca gdzieś na uboczu. Czasem o nie trudno, ze względu na pogodę czy inne czynniki.
kaja : 21:44 Listopad 23, 2015 Odpowiedz
Wow, krok po kroku opisane wszystko. Super. Dzieki!
  Jacek Siwko : 21:54 Listopad 23, 2015 Odpowiedz
  Fajnie, że dobrnęłaś do końca :)
Olka : 12:23 Listopad 25, 2015 Odpowiedz
Muszę przyznać, że najlepszy tekst o fotografii ślubnej na polskich stronach internetowych jaki trafiłam do tej pory. Dodałabym jedno zdanie/poradę dla fotografów, którzy pracują w pojedynkę. Uważam, że dobrze mieć sprzęt zapasowy - body i obiektyw. A tak poza tym - bardzo mi odpowiada Wasz styl. Gratuluję!
Jacek Siwko : 10:40 Listopad 26, 2015 Odpowiedz
@Olka Dziękujemy serdecznie za te miłe słowa. Dobry pomysł ze wzmianką o jednym fotografie. Przy okazji przypominamy, że na blogu jest już osobny tekst o fotografowaniu ślubu w pojedynkę: http://www.jaceksiwko.com/jak-fotografowac-slub-w-pojedynke/ Dodatkowo: polecamy zapasowy aparat (body) także tym, którzy fotografują wesela we dwójkę, ze sprzętem nigdy nie wiadomo, może wydarzyć na prawdę wszystko, dlatego osobny korpus aparatu będzie najlepszą formą ubezpieczenia.
Jacek fotograf slubny : 08:44 Styczeń 2, 2016 Odpowiedz
Dzięki wielkie podzielenie się zdobytą wiedzą. Świetny tekst opatrzony ciekawymi zdjęciami. Pozdrawiam!
  Jacek Siwko : 12:31 Styczeń 2, 2016 Odpowiedz
  Cieszymy się, że trafiłeś do nas :) Pozdrowienia!
Fotoziemka : 09:26 Styczeń 13, 2016 Odpowiedz
Bardzo długi artykuł ale naprawdę warty przeczytania. Dobry opis i mnóstwo celnych uwag o tej ciężkiej profesji jaką jest fotografia ślubna :)
  Jacek Siwko : 09:09 Styczeń 14, 2016 Odpowiedz
  Ciężkiej, ale i przyjemnej. To taka w sumie profesja z misją :) Cieszymy się, że do nas zaglądasz!
Ola : 21:42 Luty 7, 2016 Odpowiedz
Hej bardzo fajny artykuł :-) ja bym jeszcze dodała, że znajomość i obsługę swojego sprzętu - aparatu i lamp- należy mieć w jednym palcu a także znać jego ograniczenia i możliwości. Pozdrawiam Ola
  Jacek Siwko : 13:18 Luty 8, 2016 Odpowiedz
  Hej Olu! Bardzo dobrze to ujęłaś - akurat to jest jeden z tematów na naszych Warsztatach Niezłych Aparatach, które już za kilka dni :) Fajnie, że do nas zaglądasz i dziękujemy za miłe słowa.
Rob : 09:39 Luty 11, 2016 Odpowiedz
Dzięki za świietny wpis! Co prawda, nie jestem fotografem ślubnym, ale zajmuje się pomocą w organizacji wesela i bardzo rozjaśnił mi on wiele kwestii, na przykład dotyczących wyboru fotografa ślubnego :) Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do siebie.
Jacek Kawecki - Fotografia ślubna Wrocław : 23:18 Kwiecień 20, 2016 Odpowiedz
Przeczytałem od początku do końca! Wielkie dzięki za ten i inne wpisy. Jest tego dużo ale przeczytam wszystko!
  Jacek Siwko : 12:41 Kwiecień 21, 2016 Odpowiedz
  @Jacek Kawecki: dziękuję za ten komplement. Cieszę się z każdego nowego czytelnika bloga dla fotografów :) PS. Nie wiedziałem, że jest aż tylu Jacków wśród fotografów ślubnych :)
Jacek : 17:03 Czerwiec 6, 2016 Odpowiedz
Świetny tekst. Najlepszy jaki czytałem na ten temat. Pozdrawiam !!
  Jacek Siwko : 07:55 Czerwiec 8, 2016 Odpowiedz
  Dzięki Jacek, cieszymy się że się podoba :) i mamy nadzieję, że jest przydatny :)
Janek Bosak : 18:18 Czerwiec 20, 2016 Odpowiedz
Witajcie, a nie wróć, Dzień Dobry :) Chociaż z fotografią mam do czynienia od dawna to w zawodzie fotografa ślubnego można powiedzieć, że stawiam pierwsze kroki. Dlatego jestem bardzo zadowolony, że trafiłem na Państwa stronę. Przeczytałem na razie jakieś 30% artykułów, a już znalazłem tyle przydatnych porad i informacji na temat fotografii ślubnej, do których dojście samemu zajęłoby mi zapewne parę lat. Cieszę się, że są bardzo doświadczeni koledzy po fachu, którzy chętnie dzielą się swoją zdobywaną przez lata wiedzą z młodszymi (nie koniecznie wiekiem) kolegami - za co baaaardzo dziękuję. Szybko nie opuszczę waszej strony bo zostało mi jeszcze sporo materiału do przeczytania i przede wszystkim do przyswojenia. A przy drodze miałbym jedno pytanie. Pisaliście, że używacie dość sporo stałych obiektywów. Chciałem zapytać w jaki sposób je ze sobą transportujecie i używacie np. podczas zdjęć w kościele? Torba, plecak czy jakiś inny sposób? Pozdrawiam serdecznie Janek Bosak
  Jacek Siwko : 12:12 Czerwiec 22, 2016 Odpowiedz
  @Janek: cieszymy się, że poradniki zamieszczone na blogu dla fotografów okazują się przydatne. Bardzo fajnie słyszeć takie pochwały od innych fotografów. Co do obiektywów to tak, nosimy je w plecaku. Plecak, który używam ma 6 komór na obiektywy i jedną komorę główną na body aparatu z podłączonym najdłuższym obiektywem. Klasyczny układ. Polecam (kiedyś używałem torby), ale teraz widzę, że plecaki są o wiele lepsze bo nie krzywi się od nich kręgosłup (prozaiczny powód, ale jednak w dłuższej perspektywie ma znaczenie). Pozdrawiam. Jacek
kola : 23:25 Wrzesień 7, 2016 Odpowiedz
Bardzo dobry temat. I zdjęcia piękne! Pozdrawiam
  Jacek Siwko : 08:41 Wrzesień 9, 2016 Odpowiedz
  Dziękujemy za miłe słowa i cieszymy się, że artykuł się spodobał - mamy nadzieję, że przydał także :)
Lidka : 15:54 Wrzesień 13, 2016 Odpowiedz
Również dotrwałam do końca i myślę, że jeszcze raz będę czytała, żeby każdą cenną radę sobie przyswoić. W przyszłym tygodniu mam zlecenie na ślub i małe przyjęcie weselne i szukam jak najwięcej informacji, by jak najlepiej uwiecznić ten dzień, a Państwa strona jest idealna ! Mam nadzieję, że znajdę dużo więcej przydatnych rad, czego nie robić, itd., gdyż będę sama uwieczniać ten dzień i chcę, żeby wyszło jak najlepiej ;-)
  Jacek Siwko : 18:03 Wrzesień 14, 2016 Odpowiedz
  @Lidka: dziękuję serdecznie za taką opinię. Bardzo się cieszę, że ten tekst się przydał. Na blogu "dla fotografów" jest jeszcze sporo innych artykułów dotyczących fotografowania ślubu. Polecam serdecznie.
Lidka : 10:47 Wrzesień 17, 2016 Odpowiedz
Tak wiem, wiem czytałam już ich kilka i są przydatne bardzo :) Nawet w pewnych momentach zaczęła mnie ta ilość informacji przerastać i przerażać, ale myślę, że dam radę sobie z każdym wyzwaniem i moje zdjęcia będą coraz lepsze! :)
  Jacek Siwko : 12:44 Wrzesień 18, 2016 Odpowiedz
  Jedno jest pewne, ten proces nigdy nie może się zatrzymać - mam na myśli uczenie się. Sam jeżdżę na warsztaty do innych fotografów, więc wiem co mówię :)
Wiktoria : 13:29 Listopad 6, 2016 Odpowiedz
Bardzo przydatny artykuł! Mimo, że na razie jestem typowym amatorem, w przyszłości planuję zająć się fotografią ślubów, a wasz artykuł pokazuje, że jest to możliwe. Dziękuję!
  Jacek Siwko : 20:12 Listopad 6, 2016 Odpowiedz
  Hej Wiktoria, cieszymy się, że mogliśmy pomóc :)
Dorota : 19:22 Czerwiec 23, 2017 Odpowiedz
Świetny artykuł. Właśnie przymierzam się do zakupu sprzętu by fotografować śluby.Bardzo mi pomogliście. Pozdrawiam

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.