Spotkanie

Spotkanie z Parą Młodą

Spotkania z klientami mogą dostarczyć wielu ciekawych doświadczeń fotografom ślubnym wchodzącym na rynek. Głównie jest to niepotrzebny stres jeśli nie wiecie jak się do nich przygotować.

O co pytać pary młode? Jak sprawić by czuli się doskonale w waszym towarzystwie?

Na blogu Dla Fotografów znajdziecie kilka podpowiedzi.

Początki bywają trudne jeśli nie macie doświadczenia związanego z prowadzeniem rozmów biznesowych, dlatego postanowiłem zebrać kilka myśli, które ułatwią wam ten etap pracy.

Lista pytań

Pamiętam doskonale pierwszą rozmowę z parą młodą, a właściwie z przyszłym panem młodym, który przyszedł sam porozmawiać ze mną o możliwości sfotografowania jego ślubu.

Jedynymi pytaniami jakie przyszły mi do głowy przed spotkaniem dotyczyły miejsca ceremonii ślubnej,   wesela oraz  sesji. Nawet nie pomyślałem żeby zapytać o to czy będzie to ślub w kościele czy w USC. Nie wspominając, że mogłaby to być to na przykład ceremonia w plenerze.

Jak każdy początkujący fotograf byłem kompletnie zielony. Nie było żadnego bloga Dla Fotografów ani kursów, z których można byłoby się tego dowiedzieć. Do fotografów ślubnych też nie było sensu pisać by się czegoś dowiedzieć bo czułem, że jest między nimi a mną jakaś ściana.

Wówczas nie wiedziałem jeszcze zbyt wiele o tym jak krok po kroku wygląda dzień ślubu. Jakie wydarzenia mogą mieć miejsce. Poza tym nie wiedziałem też tego jak wygląda profesjonalna sprzedaż usług. Co jest pierwszym krokiem do klęski.

Pytania miały pojawić się w mojej opinii ze strony pana młodego. Dziś też pytamy podczas rozmowy czy para ma jakieś pytania, ale zwykle jest to pytanie grzecznościowe, bo jeśli para rzeczywiście ma jakieś pytanie to wynika ono z rozmowy i najczęściej jest zadawane w toku rozmowy.

Jak przebiegała pierwsza rozmowa z klientem?

dla fotografów

Okazało się, że mój klient nie miał przygotowanych pytań (bo cenę za zdjęcia ślubne znał już wcześniej) i po kilku minutach rozmowy o zdjęciach, próbie negocjacji ceny i wycieczkach zagranicznych (moje portfolio nie zawierało wówczas ani jednej fotografii ślubnej – stanowiąc raczej zbiór zdjęć z wyjazdów oraz kilka portretów wykonanych znajomym – podpisaliśmy umowę na wykonanie zdjęć ślubnych.

Przed podpisaniem umowy oglądaliśmy jeszcze jego blog ze zdjęciami z wycieczki z Włoch na moim laptopie.

Gdy teraz myślę o tym wydarzeniu to zdaje mi się, że miałem więcej szczęścia niż rozumu. Miałem podpisaną umowę, której wzór ściągnąłem z internetu a rozmowy z klientem nie dowiedziałem się niczego co pomogłoby mi w pracy w dniu ślubu.

A ty, masz jakiś plan?

Czego oczekujesz po spotkaniu z klientem? Sam fakt podpisania umowy może być dla fotografa celem numer jeden, lecz już podczas pierwszej rozmowy powinno się również myśleć o tym jak najlepiej wypełnić powierzone nam zadanie.

Poza datą i miejscem ślubu powinny interesować cię także szczegóły związane z przygotowaniami.

1. Gdzie nasza para zamierza ubierać suknię ślubną / garnitur?

Czy będzie to hotel czy może dom panny młodej. To wszystko jest ważne, bo potem musicie dostać się stamtąd do kościoła / wesele. Jak zaplanujesz moment pierwszego spotkania pary młodej skoro nie wiesz gdzie się będą przygotowywać?

2. Jak wygląda godzinowy rozkład poszczególnych części dnia?

W przypadku rozmów z parami, które mają ślub za rok czy więcej może okazać się, że takie szczegóły nie są jeszcze im znane, ale gdy o nie zapytasz osiągniesz podwójny sukces ponieważ zasugerujecie parze młodej ten ważny aspekt.

Dodatkowo pokażesz im swoje profesjonalne podejście oferując pomoc w planowaniu rozkładu godzinowego. W końcu to tobie powinno zależeć na tym by móc spokojnie utrwalić każdą część dnia ślubu, a nie polegać na tym, że para młoda zaplanuje wszystko idealnie co do minuty, nie wiedząc o tym, że mogą być opóźnienia w makijażu i wizycie u fryzjera, które najczęściej odbywają się jeszcze zanim zaczynasz pracę.

Często pary nie wiedzą o czym warto pomyśleć przed ślubem. Bo niby skąd?

To wy jesteście ekspertami.

Kiedy najlepiej zrobić zdjęcia z rodziną, kiedy sesję zdjęciową w dniu ślubu… To wszystko wie fotograf a nie para młoda. Z jakiegoś powodu pary zatrudniają fotografa a nie robią sobie zdjęcia same.

Co warto wiedzieć o ślubie?

Z dodatkowych informacji, których nigdy dość, warto wiedzieć również czy państwo młodzi planują dodatkowe atrakcje w dniu ślubu, oraz co częste przy międzynarodowych weselach, czy są jakieś oryginalne, lokalne tradycje, o których fotograf powinien wiedzieć.

Ważny będzie również sam motyw przewodni wesela.

Czy będzie to kolor – zielony, niebieski etc. Czy wesele będzie w stylu żeglarskim, DIY etc. To w jakim stylu są zaproszenia ślubne, dodatki i dekoracje weselne będzie składać się właśnie na motyw przewodni i stanowi cenną informację o guście waszych par młodych. Wiedząc co lubią, wiesz czego oczekują od twoich zdjęć.

Wszystko to pozwoli wam też na wstępną wizualizację tego co czeka was na tym konkretnym zleceniu. Indywidualne podejście do każdego z fotografowanych wesel pozwoli wam wejść na wyższy poziom świadczonych usług a także zaprocentuje w przyszłości także lepszymi zarobkami.

Nie zapominajcie o tym, ze obecnie panuje ogromna konkurencja wśród fotografów ślubnych (chociaż ja nie lubię słowa konkurent), dlatego warto znaleźć coś co będzie was wyróżniać na tle innych fotografów.

Profesjonalne podejście w dbaniu o satysfakcję klienta poprzez dbałość o każdy detal na pewno zaprocentuje dobrą opinią i będzie wyróżnikiem na tym rynku.

Ten temat rozwijamy podczas naszych konsultacji fotograficznych, na które serdecznie zapraszamy wszystkich którzy chcą poznać bliżej schemat, którym posługujemy się podczas rozmowy z parą młodą.