Drugi fotograf – praca

Od czasu do czasu otrzymujemy wiadomości z pytaniami o pracę jako drugi/trzeci fotograf. Niektóre z nich są intrygujące a niektóre nie. Z powodu tych ostatnich chcielibyśmy podzielić się z wami przemyśleniami o tym jak pisać do fotografów  w sprawie pracy.

Jak pisać do fotografa w sprawie pracy?

Liczymy, że dzięki lekturze tego tekstu zwiększą się wasze szanse. W końcu podstawowym kryterium jest wzbudzenie zainteresowania przyszłych pracodawców.

Przedstaw się

Opowiedz o sobie, w kontekście fotograficznym oczywiście. Nie chodzi tu o długie wypracowanie o tym, że dziadek miał ciemnię w łazience, lecz o krótką historię związaną z twoimi najważniejszymi osiągnięciami w fotografii.

Napisz czym są dla ciebie zdjęcia. Jak wygląda twoja filozofia fotografowania. Dlaczego nasza planeta przestanie istnieć jeśli nie zostaniesz fotografem. Pokaż, że zależy ci na tej pracy. Fotograf ślubny, który szuka asystenta lub drugiego fotografa otrzymuje wiele zgłoszeń, należy się zatem bardzo postarać by twoja wiadomość znalazła się w gronie zapamiętanych.

Niedługo zbliżają się wakacje, więc miałabym dużo wolnego czasu. Interesuje się fotografią od kilku lat, niestety przez ostatni rok miałam małą przerwę związaną z poprzednią pracą.

Taka wiadomość jest dla mnie informacją, że ktoś owszem interesuje się fotografią, ale nie planuje profesjonalnej kariery w tej branży. Nikt nie potraktuje takiego zgłoszenia serio. Podobnie jak w przypadku takiej treści:

Zapraszam do zapoznania się z moim wstępnym portfolio na stronie

Portfolio zmienia się nieustannie. Powstają zdjęcia, które „wypychają” inne z portfolio. Fotograf nigdy nie może powiedzieć, że jego portfolio jest gotowe. Chyba, że udaje się na emeryturę lub rezygnuje z pracy w zawodzie. Więcej o tym jak wygląda praca profesjonalnego fotografa ślubnego dowiecie się klikając tutaj.

Zatem:

nie ma czegoś takiego jak wstępne portfolio! Nikt nie uwierzy w was jako artystów jeśli sami najpierw nie uwierzycie w swoją pasję i zdolności. Nikt nie oczekuje portfolio wypełnionego zdjęciami ślubnymi od osoby, która chce być drugim fotografem.

W niedawnym poście pisałem o tym jak zdobyłem pierwsze zlecenie w fotografii ślubnej  w czasach gdy w portfolio nie miałem żadnego zdjęcia z wesela. Warto przeczytać, bo skoro mi się udało to uda się także wam.

Zaskocz czytającego

Starając się o pracę należy zademonstrować swoją „profesjonalną” stronę. Fotograf ślubny powinien wyróżniać się ciekawą osobowością – co daje nieskończone możliwości w konstruowaniu zgłoszeń wysyłanych do innych fotografów. Mail nie powinien być smutny, wyjątki mogą się zdarzyć, co doskonale przedstawia poniższy cytat:

Bardzo proszę o odpowiedź, a w zależności od jej treści przedstawię swój „list motywacyjny” bądź zaleję się łzami…

Takie żartobliwe wstawki są mile widziane w naszym studio, niestety zdarzają się fotografowie bez poczucia humoru, więc zapoznajcie się najpierw z blogiem fotografa, do którego piszecie. Zobaczcie jakim stylu opisuje swoje zdjęcia, pary młode, czy prowadzi bloga dla fotografów. Wyróbcie sobie o nim opinię. Lepiej nie pracować z niemiłą osobą lub co gorsza bez poczucia humoru. Najlepsze zespoły zawsze składają się z osób o zbliżonych cechach charakteru.

Warto pamiętać, że kontaktując się z profesjonalnym fotografem należy unikać używania słów uznanych za potoczne. Pomimo „luźnego” charakteru większości fotografów słowa takie jak focić, pstrykać, foty, obgadać – zupełnie nie pasują do tego typu biznesowej korespondencji. Tym bardziej, że piszecie do osób, których jeszcze nie znacie, więc lepiej się nie spoufalać.

Nie załączaj portfolio w postaci plików, linkuj

Staraj się nie linkować do stron Facebookowych. Nie ma jak własna domena. Zapraszając fotografa, z którym chcecie współpracować na stronę ImięNazwisko.com pokazujecie, że serio traktujecie swoją pasję fotograficzną. Dziś każdy może w łatwy sposób założyć konto firmowe na FB i wklejać na nim zdjęcia swoich kotów albo jedzenia (takie zdjęcia zachowajcie na Instagram). Waszych przyszłych pracodawców zainteresują głównie zdjęcia przedstawiające ludzi, ponieważ fotografia ślubna opiera się przede wszystkim na fotografowaniu par i nawiązywaniu z nimi dobrego kontaktu.

Sesja ma być miło spędzonym czasem a nie obowiązkiem. Dobry fotograf na podstawie zdjęcia oceni jak idzie wam praca z modelami. Nawet najpiękniejsze zdjęcie martwej natury nic na ten temat nie powie. Zatem warto przejrzeć swoje portfolio jeszcze raz zanim wyślecie zgłoszenie do fotografa. Zadbajcie też o coś więcej na blogu niż informacja jaką znalazłem u jednego z fotografów, którzy chcieli z nami współpracować:

Mam nadzieje, że tym razem strona nie posypie się po paru miesiącach.

Na blogu chciałbym zobaczyć wasze najnowsze zdjęcia, zresztą podobnie jak wasi klienci. Bez odświeżania zawartości bloga nigdy nie zainteresujecie przyszłych panien młodych swoją twórczością. Pisząc do fotografa w sprawie współpracy pomyślcie o nim jako o waszym potencjalnym kliencie. Zatrudniając was do pomocy kupuje przecież wasze usługi.

Pewność siebie

To czy macie talent do zdjęć ślubnych nie ma nic wspólnego ze szkołami, które ukończyliście. Interesują nas wasze zdjęcia, więc nawet jeśli jesteście samoukami macie takie same szanse jak osoby po Akademii Sztuk Pięknych. Zawsze lepiej spróbować niż z góry zakładać, że się nie uda. Przewaga młodości wygląda następująco: brak świadomości, że czegoś nie da się zrobić. Taki człowiek zaczyna walczyć o coś nieosiągalnego i wtedy dzięki tej determinacji oraz nieograniczonej wyobraźni udaje mu się to zrobić. My w was wierzymy, a wy?