Slub W Rycie Trydenckim Zdjecia

Ślub w Rycie Trydenckim

Właściwie to powinienem w tytule dać tytuł Ślub w Rycie Rzymskim lub Ślub Tradycyjnym Rycie Rzymskim. Wiem, że komplikuję sprawę, ale za chwilę się z tego wytłumaczę.

Jestem fotografem ślubnym i od czasu do czasu trafiają mi się perły w postaci ślubów, których atmosfera i duch jest nieco inny od reszty. Liturgia rzymska w języku łacińskim, chorał gregoriański, inny przebieg liturgii i ceremonii ślubnej to problemy z jakimi fotografowie nieznający tematu mogą nie dać sobie rady.

Tak się składa, że sam chodzę na mszę łacińską co tydzień więc pewnie z tego tytułu pary szukające fotografa na ślub w Rycie Trydenckim powierzają mi to zadanie.

Jednak na wypadek gdyby trafiły się pary w Internecie szukające alternatywy dla ślubu katolickiego w plenerze lub takie którym zreformowana liturgia Novus Ordo nie odpowiada z najróżniejszych względów lub inni fotografowie ślubni szukający poradnika jak podejść do tematu ślubów w Rycie Trydenckim – postanowiłem zebrać kilka najważniejszych informacji i refleksji na ten temat.

Co innego jest w ślubie w Rycie Trydenckim?

Praktycznie wszystko. Zaczynając od sukien ślubnych panien młodych a kończąc na tym, że ślub ma miejsce przed mszą a nie w jej trakcie – jak ma to miejsce na Novus Ordo Missae. Przepraszam za zbytnie spłycenie tematu, ale nie czuję się na siłach wykładać różnic wynikających ze zmian zaistniałych po II Soborze w Watykanie. Tym moim zdaniem powinni zajmować się kapłani, a ja jako fotograf relacjonuję jedynie to co ważne w sferze widocznej dla oka.

Gdzie można wziąć ślub w Rycie Rzymskim?

Tu faktycznie może być problem. Właściwie mamy tu dwie opcje do wyboru. Pierwsza wiąże się z tak zwanymi Duszpasterstwami Tradycji działającymi na terenie rozmaitych diecezji (ostatnio mocno zwalczanych przez Watykan) lub w Bractwie kapłańskim Św. Piusa X zwanym także jako FSSPX.

Ślub w Tradycyjnym Rzycie Rzymskim na Indulcie.

Środowiska Tradycji, w których niektóre moje pary biorą ślub, działają na zasadzie Indultu (pozwolenia) udzielanego przez biskupa danej diecezji. Jest to o tyle skomplikowane, że nie wszędzie znajdują się księża znający tradycyjną liturgię i nie we wszystkich diecezjach biskupi wyrażają zgodę na odprawianie takich mszy. Problemem może być również dostępność kościołów, w których msza katolicka może być odprawiona.

Ślub Trydencki w FSSPX

Pewną część wiernych uczęszczających na tradycyjną mszę straszy akronim FSSPX. Przy bliższym zbadaniu tematu nie ma się czego obawiać. Nie wchodząc zanadto w szczegóły wyjaśnię tylko, że Bractwo Św. Piusa X działa na zasadzie potrzeby zbawiania dusz. Znaczy to coś takiego, że funkcjonuje tam gdzie wierni zgłaszają taką potrzebę.

W Polsce oznacza to, że około trzydziestu księży krąży po kaplicach rozsianych w najróżniejszych zakątkach kraju i tam sprawuje mszę świętą w Tradycyjnym Rycie Rzymskim, czyli tak na prawdę normalną katolicką liturgię.

W Bractwie jest ten plus, że jeśli para młoda z jakiś przyczyn nie może zorganizować ślubu w kościele (FSSPX dorobiło się kilku świątyń) to księża mogą odprawić mszę polową czego osobiście byłem świadkiem wielokrotnie, choćby na pielgrzymkach, ale tu konkretnie mówimy o mszy świętej połączonej z ceremonią ślubną.

Ślub w rycie rzymskim – co musisz wiedzieć?

Ślub w Rycie Trydenckim, nazywany także „ślubem tradycyjnym” lub „ślubem w formie nadzwyczajnej rytu rzymskiego,” to ceremonia małżeńska odprawiana według przepisów i zwyczajów Kościoła katolickiego sprzed reform liturgicznych II Soboru Watykańskiego (1962-1965). Ryt ten, uregulowany przez Sobór Trydencki (1545-1563), był standardem w Kościele katolickim aż do reform Pawła VI. Po II Soborze Watykańskim wprowadzono nowy ryt Mszy św. i liturgii, ale ryt trydencki nadal jest dopuszczony jako forma nadzwyczajna – choć de facto jest formą zwyczajną.

Cechy ślubu w Rycie Trydenckim obejmują język liturgii, którym jest łacina. Dotyczy to zarówno Mszy św., jak i pozostałych modlitw towarzyszących sakramentowi małżeństwa. Przysięga w tym rzycie jest składana według starożytnej formuły, różniącej się od współczesnej wersji.

Tradycyjny ślub katolicki – przebieg

Podczas Mszy św. kapłan często wypowiada modlitwy w ciszy lub półgłosem, co nadaje ceremonii charakter skupienia i intymności. Msza święta odprawiana jest z celebransem zwróconym twarzą do ołtarza (ad orientem), co podkreśla ukierunkowanie modlitw ku Bogu, a Komunia Święta jest udzielana na klęcząco i do ust. Dodatkowym elementem podkreślającym tradycyjny charakter tej formy ceremonii jest muzyka, często w formie chorału gregoriańskiego lub muzyki sakralnej, co nadaje uroczystości wyjątkowy klimat.

Przebieg ślubu trydenckiego zaczyna się zwykle od błogosławieństwa narzeczonych, które ma miejsce przed samą ceremonią ślubną – kapłan udziela go narzeczonym klęczącym przy ołtarzu. Następnie składana jest przysięga małżeńska, przed Mszą świętą, w obecności kapłana i świadków. Przysięga ta różni się nieco od współczesnej formy.

Po przysiędze kapłan odprawia Mszę świętą, w której Państwo Młodzi uczestniczą jako osoby konsekrowane sakramentem małżeństwa. Na zakończenie udzielane jest błogosławieństwo małżeńskie, mające na celu wzmocnienie nowej wspólnoty i prośbę o Bożą opiekę nad nową rodziną.

Ślub w Rycie Trydenckim – dla kogo?

Ślub w Rycie trydenckim to propozycja dla par, które chcą podkreślić swoje przywiązanie do tradycyjnych wartości katolickich i poczuć głęboką więź z dawnymi zwyczajami i liturgią. Jest to ceremonia wymagająca przygotowania duchowego oraz zaakceptowania starożytnej formy liturgii, która różni się od współczesnych obrzędów pod względem formy i języka. Lex Orandi to także Lex Credendi i o tym nie warto zapominać myśląc o ślubie w rycie rzymskim.

Aby zorganizować ślub w Rycie Trydenckim, należy znaleźć kościół i kapłana uprawnionych do odprawienia Mszy św. w tej formie. Konieczny jest również kontakt z duszpasterzem, który pomoże przygotować narzeczonych do sakramentu małżeństwa zgodnie z wymogami liturgii trydenckiej. Warto również zadbać o oprawę liturgiczną, w tym o odpowiednią muzykę oraz teksty modlitw i czytań.

Ślub w Rycie Trydenckim to niezwykle piękna, pełna głębi ceremonia, która daje uczestnikom możliwość doświadczenia liturgii w sposób bliski duchowości przeszłych wieków, zachowując jednocześnie pełnię katolickiej doktryny małżeńskiej.

Podsumowanie:

Organizacja ślubu w Rycie Rzymskim (Trydenckim) nie jest aż tak skomplikowana jak może się wydawać. Oczywiste, że osoby nieuczęszczające na starą mszę napotkają w tym względzie ogromne trudności. Niektóre środowiska Tradycji akceptują tylko osoby z „własnego kręgu”. To rzecz oczywista i myślę, że po części wiąże się z chęcią zachowania swoistego Status Quo, w którym udziela się małej ilości ślubów nie drażniąc biskupa miejsca a on pozwala na funkcjonowanie danej grupy na swoim terenie.

W Bractwie (FSSPX) z sakramentów korzystają również prawie wyłącznie wierni uczęszczający na Tradycyjną Liturgię i nie spotkałem się jeszcze z parą młodą, która nie zaznajomiwszy się z tematyką zmian posoborowych (określanych czasem jako rewolucji modernistycznej) w kościele – chciała zorganizować ślub w Rycie Trydenckim, ale pewnie takie pomysły chodziły niektórym osobom po głowie.

Jeśli będziecie mieli jakiekolwiek pytania odnośnie takiego ślubu to chętnie na nie odpowiem. Proszę piszcie przez formularz w zakładce kontakt.