Hej! Miło, Cię widzieć na blogu dla fotografów. Mamy nadzieję, że znajdziesz tu coś dla siebie (niezależnie od tego czy jesteś na samym początku swojej pracy jako fotograf ślubny czy już od dłuższego czasu pracujesz w tej branży).


Co powinno znaleźć się w umowie na zdjęcia ślubne?

Praktyczny poradnik dla każdego fotografa:

Fotografia ślubna od A do Z. Wszystko, co trzeba wiedzieć o zdjęciach ślubnych, zebrane w jednym miejscu. Przygotowanie do reportażu ślubnego, szukanie klientów, obróbka i archiwizacja zdjęć, spotkanie fotografa z parą młodą, najważniejsze momenty ślubu, które należy mieć na fotografiach, sprzęt i opinie od klientów… To tylko niektóre z poruszanych tematów w tym artykule.

Inspirujące cytaty i aforyzmy fotograficzne.

Jak fotografować ślub w kościele? 

Zasady fotografowania ślubu kościelnego, o czym warto pamiętać uwieczniając ceremonię w miejscu kultu? O tym jak poradzić sobie z „wujkami z aparatami” wchodzącymi w kadr podczas ślubu…

Pliki RAW

Co zrobić jeśli para młoda życzy sobie oryginalne pliki (RAW) od fotografa? Oddawać czy nie? W świecie fotografii cyfrowej wszystko co kiedyś było aktualne nagle straciło rację bytu i nic nie jest tak jak dawniej. Kto by pomyślał by para młoda życzyła sobie negatyw od fotografa…

Fotografia ślubna a logo

Czy logo na zdjęciach jest rzeczywiście potrzebne? A może jest tak, że jako twórcy daliśmy się wmanewrować w dziwną praktykę, która przed niczym nie chroni? Logo zasłaniające zdjęcie psuje odbiór fotografii – to pewne. Łatwo też usunąć znak graficzny, gdy komuś faktycznie na tym zależy. Co daje znak wodny na zdjęciu? Czy dzięki niemu zdobędziecie więcej par młodych i fanów waszej marki?

Jak wybrać zdjęcia do albumu ślubnego.

Kto decyduje o tym jakie zdjęcia powinny trafić do albumu ślubnego? Jak dopasować ich ilość do rozmiaru albumu i ilości stron / rozkładówek.

Pozowanie Par Młodych

Zdjęcia ślubne / narzeczeńskie w plenerze to znakomita okazja dla fotografa by wzbogacić swoje portfolio o cenne ujęcia, ale sesja może oznaczać duży stres – przynajmniej dla początkujących fotografów ślubnych. Reportaż „robi się sam”, a zdjęcia w plenerze trzeba przecież zaaranżować, wybrać odpowiednią lokalizację i co najważniejsze: pracować z parą młodą tak by czuła się dobrze przed naszym obiektywem.

Obiektyw do fotografii ślubnej

Jaki obiektyw wybrać do zdjęć ślubnych? Nie ma chyba nikogo, wśród czytelników bloga Dla Fotografów, kto nie zastanawiał się nad odpowiedzią na takie pytanie. Informacje o obiektywach, których używamy w fotografii ślubnej znajdziecie w poradniku. Tym razem odpowiadamy na pytanie czytelnika, który zastanawia się, który z obiektyw wybrać dla siebie.

Ustawianie balansu bieli w kościele

Zarobki fotografa

Cennik fotografa ślubnego to najpilniej strzeżony dokument w firmie. To oczywiście żart, ale coś w tym jest. Prawie nikt w branży nie ma informacji, na stronie www, od jakich kwot zaczynają się ceny zdjęć ślubnych i sesji. Mieliśmy już do czynienia z fotografami podszywającymi się za panny młode, którzy chcieli się dowiedzieć jakie są ceny za nasze zdjęcia… Możliwe, że były to próby znalezienia odpowiedzi na to pytanie: jaka powinna być cena za zdjęcia ślubne. Choć właściwej odpowiedzi na to pytanie nie ma. Tym razem poruszymy temat cen z nieco innej strony odpowiadając na pytanie: ile właściwie zarabia fotograf na weselach?

Zgoda lub brak na publikację zdjęć ślubnych
Zdobywaj polecenia od innych fotografów
Praca jako drugi fotograf
Nazwa firmy fotograficznej

Podjęcie decyzji: ok, będę fotografem ślubnym, to tylko część pewnego procesu. Początki bywają trudne i najłatwiej wtedy o błędy. Dlatego wybór nazwy dla firmy fotograficznej powinniście potraktować bardzo poważnie. Praca nad tworzeniem marki to bieg na długi dystans. Wybór jednej nazwy przez fotografa a potem zamiana na inną byłaby dla każdego fotografa koszmarem. Najlepiej od samego początku pracować na markę, która będzie w fotografii ślubnej symbolem jakości. Zacznijcie zatem od wyboru właściwej nazwy!

Fotografia ślubna – pierwsze zlecenie
Targi ślubne
Publikowanie zdjęć ślubnych i sesji narzeczeńskich
Spotkanie z Parą Młodą

Barbara : 12:23 kwiecień 19, 2016 Odpowiedz
Bardzo ciekawy poradnik :) Rozwiewa wiele wątpliwości. Szczególnie przydatny zapewne dla początkujących w tym temacie.
    Jacek Siwko : 21:50 kwiecień 19, 2016 Odpowiedz
    Dziękujemy Basiu za miłe słowa. Też mamy nadzieję, że przydał się niejednemu początkującemu i nie tylko :)
Agnieszka : 08:15 wrzesień 8, 2016 Odpowiedz
Witam.Piszę do Ciebie z nadzieją, że podsuniesz mi jakiś pomysł.  Jako fotograf z długoletnim doświadczeniem może miałeś sytuację, w której Twoja karta micro SD przestała funkcjonować?  Na niej ważne dla Ciebie zdjęcia. Szlag trafił moje zdjęcia z wakacji, aparat wyświetlił błędny zapis i koniec! na ten czas żadne urządzenie wewnętrzne i zewnętrzne nie widzi karty,programy do odzysku danych nie pomagają! Nawet program do formatowania karty nie pomógł, bo jej nie widzi (zaznaczę, że w aparacie nie formatowalam jej po tym zajściu) Jestem zdołowana, bo zależy mi bardzo co robić???  Pomocy.  P. S.  Za pierwszym razem po połączeniu aparatu do komputera (bez czytnika)wyswietlil stan karty, że zajęta cała 64gb, teraz  nic. Karta firmy samsung używana ok 3 lat. Z góry Ci dziękuję i pozdrawiam- Aga
    Jacek Siwko : 09:09 wrzesień 13, 2016 Odpowiedz
    Hej Aga, szczerze pisząc to ja nie używam kart micro SD właśnie dlatego, że im nie ufam. Fotografuję na kartach typu Compact Flash firmy SanDisk. Ogólnie SanDisk specjalizuje się w produkcji kart więc można im ufać. CO do kart innych producentów to jakoś nie mogę się przełamać i tu chyba przedstawiłaś kolejny powód, dla którego nie warto się nimi zajmować. Na Twoim miejscu skontaktowałbym się najpierw z jakimś zdolnym informatykiem, a jeśli to nie pomoże to wysłałbym kartę do producenta.

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.